Jakie dokumenty są niezbędne do odzyskania podatku z Niemiec?
- Karta Lohnsteuerbescheinigung / Besondere Lohonsteuerbescheinigung
Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozliczenia jest wystawiany przez pracodawcę dokument Lohnsteuerbescheinigung lub czyli niemiecka karta podatkowa.
Na karcie Lohnsteuerbescheinigung znajdują się informację o wysokości uzyskanego przez Państwa wynagrodzenia za pracę w Niemczech, wysokości odprowadzonych podatków, a w przypadku zatrudnienia bezpośrednio w firmie niemieckiej, także o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne.
Uwaga!
W niektórych ściśle określonych przypadkach, pracodawca może wystawić dokument Besondere Lohnsteuerbescheinigung, czyli tak zwaną szczególną kartę podatkową.
W odniesieniu do osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlanych szczególna karta podatkowa Besondere Lohnsteuerbescheinigung może zostać również wystawiona przez Kasę Urlopową SOKA-BAU – Sozialkassen der Bauwirtschaft. Zgodnie bowiem z niemieckim prawem, wszystkie przedsiębiorstwa budowlane prowadzące działalność na terenie Niemiec, mają obowiązek co miesiąc odprowadzać odpowiednią kwotę z tytułu wynagrodzenia za niewykorzystany urlop do Kasy Urlopowej.
W przypadku braku karty Lohonsteuerbescheinigung lub Besondere Lohnsteuerbescheinigung istnieje możliwość rozliczenia w oparciu o dokumenty Lohnabrechnung lub Gehaltabrechnung, w przypadku, gdy jest to ostatni odcinek z wypłaty i zawiera datę zakończenia pracy. Dokumenty te wydawane są również przez pracodawcę.
- Zaświadczenie EU/EWR
Do rozliczenia podatku wymagane jest również przedłożenie zaświadczenia EU/EWR, na którym to zaświadczeniu wykazana jest wysokość dochodów (lub ich brak) uzyskanych w danym roku podatkowym na terenie Polski.
Zaświadczenie takie zostanie dla Państwa przygotowane w Kancelarii. Następnie konieczne jest jego przedłożenie we właściwym dla Państwa urzędzie skarbowym, który urzędowo potwierdzi wysokość uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów.
- Inne dokumenty
Do rozliczenia podatku przydatne są także inne dokumenty. Do takich należą przede wszystkim dokumenty potwierdzające poniesione koszty związane z pracą na terenie Niemiec takie jak:
- zaświadczenie o zmiennych miejscach pracy, wystawione przez Pracodawcę;
- umowa najmu lokalu mieszkalnego lub dokument potwierdzający uiszczanie czynszu z tego tytułu (np. potwierdzenie przelewów);
- bilety autobusowe, bilety lotnicze;
- rachunki za media;
- potwierdzenie przebiegu samochodu w danym roku podatkowym (w przypadku podróży własnym samochodem).